Ganbanyoku - Japońska Sauna Skalna

Ganbanyoku to japońskie określenie sauny skalnej, która od ponad 1000 lat wykorzystuje siłę minerałów wulkanicznych w zwalczaniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Działanie sauny polega na rozgrzaniu do temp. 40-45°C oryginalnych płyt skały magmowej, które emitują lecznicze promieniowanie podczerwone, zwane również głęboką podczerwienią czy ciepłem głębokim. Poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, minerał wulkaniczny przekazuje organizmowi promienie podczerwieni stymulując procesy regeneracyjne i lecznicze. Odbywa się to trzy krotnie szybciej i skuteczniej niż saunie tradycyjnej. Promieniowanie sauny przenika, aż na 3-5 cm w głąb ciała i aktywuje wiele pozytywnych przemian na poziomie komórkowym. Takiego działania terapeutycznego nie posiada żadna inna sauna na świecie.

 

Korzystanie z sauny skalnej jest niezwykle przyjemne i fascynujące. Ciepło z kamienia wnika głęboko do wnętrza ciała, powodując rozluźnienie mięśni, rozszerzenie naczyń krwionośnych i otwarcie porów skóry. Odczuwa się bardzo przyjemne ciepło, ale nie gorąco. Nie występuje nieprzyjemny zapach, tak charakterystyczny dla saun tradycyjnych, a przede wszystkim, nie pojawia się uczucie gorąca utrudniające oddychanie. Ciało w wyniku ogrzania wydziela pot, ale jest to inny rodzaj potu niż w zwykłych okolicznościach. Pot, który powstaje w klasycznej saunie lub podczas wysiłku fizycznego, jest to pot zewnętrzny, wraz z którym traci się dużo minerałów. W Ganbanyoku jest wydzielany pot głębszy, który jest bezwonny i bardzo odżywczy dla skóry. Japońscy lekarze określają go jako ,,pot perłowy", mający charakter kosmetycznego sebum z silnymi właściwościami bakteriobójczymi. Tego potu dobrze jest nie spłukiwać, a najlepiej się nim nasmarować, gdyż odżywia skórę.

Kamień wulkaniczny podczas zabiegu emituje jony ujemne tzw. „witaminy powietrza", które naturalnie inhalują organizm zwiększając odporność i siły witalne. Dodatkowym naturalnym jonizatorem powietrza, wykorzystywanym w saunie, jest lampa solna. Rozgrzana bryła soli jest świetnym źródłem jonów, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Jak wiadomo przeciwutleniacze pomagają zachować młodość i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka. Ułatwiają też uczenie się i zmniejszają napięcie.