Co to jest floating?

Floating to unoszenie się na powierzchni wody z dużą ilością soli Epsom. Floating działa na kilka sposobów. Przede wszystkim, unosząc się na wodzie, ciało przybiera swobodną pozycję. Wszystkie mięśnie rozluźniają się, kręgosłup prostuje, a ścięgna i stawy odciążają. Podczas floatingu, aktywnie działają na ciało dwa pierwiastki: magnez i siarka – składniki soli Epsom. Co ważne, magnez wchłania się do organizmu, o wiele lepiej przez skórę, niż z przewodu pokarmowego. Działa głównie rozluźniająco, ponieważ jest niezbędnym pierwiastkiem w procesie rozkurczania mięśni, (oprócz tego korzystnie wpływa na działanie układu nerwowego i procesy metaboliczne w komórkach). Siarka natomiast działa przede wszystkim odkażająco i antyzapalnie na powierzchnię skóry. Poprawia również strukturę włosów i paznokci.

Równie ważnym, o ile nie najważniejszym efektem floatingu, jest odpoczynek dla umysłu. Podczas sesji do mózgu dociera mocno ograniczona ilość bodźców. Z powodu braku informacji do przetworzenia, mózg przechodzi w stan odpoczynku (czasem jest to sen, czasem spokojnie płynące myśli, czasem medytacja). Pełną relaksację mózg osiąga po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu minutach – zależy od aktualnego stanu zmęczenia, czy też przeciążenia.

Po sesji floatingu zazwyczaj odczuwa się znaczne rozluźnienie, odprężenie, spokój i zadowolenie. Skutki floatingu utrzymują się kilka/kilkanaście dni (zależy od trybu, życia jaki się prowadzi). Warto powtarzać sesje dla utrzymania efektu. Przy regularnym korzystaniu z floatingu można zauważyć, lepsze samopoczucie, jasność myśli, lepszą koncentrację, spokój wewnętrzny, złagodzenie dolegliwości bólowych, wzrost siły i wytrzymałości mięśni oraz szybszą regenerację po wysiłku.

 

 

Co dzieje się z organizmem podczas sesji floatingowej?

 

  • Ciało nie odczuwa siły grawitacji, dzięki czemu rozluźnia mięśnie, odciąża stawy, ścięgna, więzadła i kości.
  • Zmysły wyciszają się, odpoczywają.
  • Cały organizm oczyszcza się z toksyn.
  • Tętno zwalnia, ciśnienie krwi spada, serce wydajniej pracuje dotleniając cały organizm, krew swobodniej krąży i dociera do uszkodzonych obszarów wspomagając regenerację.
  • Do krwioobiegu uwolnione zostają hormony szczęścia – endorfiny. Zmniejsza się poziom hormonu stresu – kortyzolu. Endorfiny działają również przeciwbólowo.
  • Następuje redukcja napięcia mięśniowego, przez co radykalnie obniża się ryzyko kontuzji.
  • Sól Epsom wnika przez skórę do organizmu i rozpoczyna swoje dobroczynne działanie.
  • Synchronizuje się praca prawej i lewej półkuli mózgu.
  • Mózg przechodzi ze stanu czuwania (fale beta) w tryb relaksu i rozluźnienia (fale alpha), a następnie w stan zbliżony do medytacji (fale theta).
  • Organizm regeneruje się, oczyszcza i powraca do stanu homeostazy.